WSL0805R1000FEK
Mfr.Part #
WSL0805R1000FEK
Description
RES 0.1 OHM 1% 1/8W 0805
Stock
44
In Stock :
44
Contact Plating :
Tin
Height :
330μm
Operating Temperature :
-65°C~170°C
Size / Dimension :
0.080Lx0.050W 2.03mmx1.27mm
Ratings :
AEC-Q200
Termination :
SMD/SMT
Resistance :
100mOhms
Packaging :
Bulk
Radiation Hardening :
No
Published :
2015
Power (Watts) :
0.125W 1/8W
Case Code (Imperial) :
0805
Temperature Coefficient :
±75ppm/°C
Max Operating Temperature :
170°C
Supplier Device Package :
Min Operating Temperature :
-65°C
Height Seated (Max) :
0.018 0.46mm
Series :
WSL
Case Code (Metric) :
Tolerance :
±1%
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Power Rating :
125mW
Depth :
1.27mm
Width :
1.25mm
Lead Free :
Lead Free
Length :
2mm
Factory Lead Time :
30 Weeks
Datasheets
WSL0805R1000FEK
Vishay / Dale WSL0805R1000FEK
WSL Series, Metal Element, 100mOhms, 0.125W 1/8W, ±1%, -65°C~170°C