WSK1206R0480FEA18
Mfr.Part #
WSK1206R0480FEA18
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Description
RES 0.048 OHM 1% 1/2W 1206
Metal Element
Published :
Max Power Dissipation :
500mW
Operating Temperature :
-65°C~170°C
Series :
WSK-HP
Resistance :
48mOhms
Width :
1.6002mm
Temperature Coefficient :
±35ppm/°C
Length :
3.2004mm
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
Tolerance :
±1%
Height Seated (Max) :
0.035 0.89mm
Package / Case :
1206 (3216 Metric)
Min Operating Temperature :
-65°C
Max Operating Temperature :
170°C
Power (Watts) :
0.5W 1/2W
Datasheets
WSK1206R0480FEA18
Vishay / Dale WSK1206R0480FEA18
WSK-HP Series, Metal Element, 48mOhms, 0.5W 1/2W, ±1%, -65°C~170°C