WRF2JT120R
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
WRF2JT120R
Manufacturer
Stackpole Electronics, Inc.
Package / Case
Axial
Datasheet
Download
Description
RES 120 OHM 5% 2W AXIAL
Manufacturer :
Stackpole Electronics, Inc.
Product Category :
Through Hole Resistors
Temperature Coefficient :
-80/ +900ppm/°C
Packing Method :
TR
Mount :
Through Hole
Pbfree Code :
yes
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Diameter :
5mm
Tolerance :
±5%
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Published :
Rated Power Dissipation (P) :
2W
Terminal Finish :
Tin/Copper (Sn99.3Cu0.7)
Resistance :
120Ohm
Contact Plating :
Copper, Tin
JESD-609 Code :
e2
Construction :
Flameproof
Max Power Dissipation :
2W
Package / Case :
Axial
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Series :
WRF
Size / Dimension :
0.197Diax0.630L 5.00mmx16.00mm
Number of Terminations :
2
Power Rating :
2W
Operating Temperature :
-55°C~200°C
Feature :
Flame Proof, Moisture Resistant, Safety
ECCN Code :
EAR99
Composition :
Wirewound
Radiation Hardening :
No
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Datasheets
WRF2JT120R
Through Hole FIXED RESISTOR, 120Ohm, Wirewound,