WR12X7870FTL
Mfr.Part #
WR12X7870FTL
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES 787 OHM 1% 1/4W 1206
Chip Resistor - Surface Mount
Number of Terminations :
2
Height :
0.6 mm
Tolerance :
1 %
Ratings :
Product Category :
Thick Film Resistors - SMD
Contact Material :
Tin
Operating Temperature :
-55°C ~ 155°C
Packaging :
MouseReel
Series :
WR
Termination Style :
SMD/SMT
Subcategory :
Resistors
Product Status :
Active
RoHS :
Non-Compliant
Package / Case :
1206 (3216 Metric)
Package :
Tape and Reel (TR)
Mounting Style :
PCB Mount
Voltage Rating :
200 V
Lead Free :
Lead Free
Height - Seated (Max) :
0.030 (0.75mm)
Size / Dimension :
0.122 L x 0.063 W (3.10mm x 1.60mm)
Composition :
Thick Film
Power Rating :
250 mW
Resistance :
787 Ω
Technology :
Thick Film
Walsin
Temperature Coefficient :
100 PPM / C
Features :
Product Type :
Thick Film Resistors
Power (Watts) :
0.25W, 1/4W
Supplier Device Package :
Length :
3.1 mm
Width :
1.6 mm
Brand :
Walsin
Datasheets
WR12X7870FTL
Walsin Technology WR12X7870FTL
WR Series, Thick Film, 787 Ω, 0.25W, 1/4W, 1 %, -55°C ~ 155°C