WR12X4642FTL
Mfr.Part #
WR12X4642FTL
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES 46.4K OHM 1% 1/4W 1206
Power (Watts) :
0.25W, 1/4W
Mounting Feature :
Surface Mount
Package Height :
0.6 mm
Size / Dimension :
0.122 L x 0.063 W (3.10mm x 1.60mm)
Failure Rate :
Technology :
Thick Film
Number of Terminals :
2
Size Code :
Features :
Voltage Rating :
200 V
Construction :
RECTANGULAR
Package Length :
3.1 mm
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Surface Mount :
yes
Height - Seated (Max) :
0.030 (0.75mm)
Composition :
Thick Film
Working Voltage :
200 V
Package :
Tape and Reel (TR)
Operating Temperature :
-55°C ~ 155°C
Additional Feature :
LASER TRIMMABLE, RATED AC VOLTAGE: 200V
Width :
1.6 mm
JESD-609 Code :
e3
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Height :
0.6 mm
ECCN Code :
EAR99
Package / Case :
1206 (3216 Metric)
Series :
WR
Tolerance :
1 %
Resistance :
46.4 kOhms
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Packaging :
MouseReel
Brand :
Walsin
Ratings :
Number of Terminations :
2
Product Category :
Thick Film Resistors - SMD
Pbfree Code :
yes
Rated Power Dissipation (P) :
0.25 W
Walsin
Product Type :
Thick Film Resistors
Subcategory :
Resistors
Reach Compliance Code :
Compliant
Product Status :
Active
Temperature Coefficient :
100 PPM / C
Supplier Device Package :
Mounting Style :
PCB Mount
Power Rating :
250 mW (1/4 W)
Termination Style :
SMD/SMT
Length :
3.1 mm
HTS Code :
Package Width :
1.6 mm
Rated Temperature :
70 °C
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Datasheets
WR12X4642FTL
Walsin Technology WR12X4642FTL
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, WR Series, Thick Film, 46.4 kOhms, 0.25W, 1/4W, 1 %, -55°C ~ 155°C