WR12X43R0FTL
Mfr.Part #
WR12X43R0FTL
Description
RES 43 OHM 1% 1/4W 1206
Power (Watts) :
0.25W
Temperature Coefficient :
±100ppm/℃
Voltage Rating :
200V
Resistance Tolerance :
± 1%
Contact Material :
Tin
Power Rating :
250 mW
Qualification :
Product Width :
1.6mm
Package / Case :
Composition :
Thick Film
RoHS Status :
RoHS Compliant
Max Operating Temperature :
155 °C
Depth :
1.6 mm
Resistor Type :
GENERAL PURPOSE
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Military Standard :
Not
Tolerance :
±1%
Resistance :
43Ohm
Product Length :
3.1mm
Length :
3.1 mm
Min Operating Temperature :
-55 °C
RoHS :
Non-Compliant
Voltage Rating (DC) :
200 V