WR12X16R9FTL
Mfr.Part #
WR12X16R9FTL
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES 16.9 OHM 1% 1/4W 1206
Chip Resistor - Surface Mount
Operating Temperature :
-55°C ~ 155°C
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Resistance :
16.9 Ohms
Package :
Tape and Reel (TR)
Subcategory :
Resistors
Product Status :
Active
Series :
WR
Power Rating :
250 mW (1/4 W)
Product Type :
Thick Film Resistors
Package / Case :
1206 (3216 Metric)
Walsin
Supplier Device Package :
Size / Dimension :
0.122" L x 0.063" W (3.10mm x 1.60mm)
Composition :
Thick Film
Mounting Style :
PCB Mount
Product Category :
Thick Film Resistors - SMD
Tolerance :
±1%
Power (Watts) :
0.25W, 1/4W
Termination Style :
SMD/SMT
Length :
3.1 mm
Number of Terminations :
2
Technology :
Thick Film
Width :
1.6 mm
Brand :
Walsin
Features :
Height :
0.6 mm
Height - Seated (Max) :
0.030" (0.75mm)
Ratings :
Packaging :
MouseReel
Voltage Rating :
200 V
Datasheets
WR12X16R9FTL
Walsin Technology WR12X16R9FTL
WR Series, Thick Film, 16.9 Ohms, 0.25W, 1/4W, ±1%, -55°C ~ 155°C