WR12X1022FTL
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
WR12X1022FTL
Manufacturer
Walsin Technology
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES 10.2K OHM 1% 1/4W 1206
Manufacturer :
Walsin Technology
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Packaging :
MouseReel
Product Status :
Active
Voltage Rating :
200 V
RoHS :
Non-Compliant
Power (Watts) :
0.25W, 1/4W
Features :
Failure Rate :
Tolerance :
1 %
Technology :
Thick Film
Package :
Tape and Reel (TR)
Brand :
Walsin
Composition :
Thick Film
Ratings :
Product Category :
Thick Film Resistors - SMD
Temperature Coefficient :
100 PPM / C
Height - Seated (Max) :
0.030 (0.75mm)
Series :
WR
Walsin
Lead Free :
Lead Free
Supplier Device Package :
Height :
0.6 mm
Size / Dimension :
0.122 L x 0.063 W (3.10mm x 1.60mm)
Subcategory :
Resistors
Power Rating :
250 mW (1/4 W)
Termination Style :
SMD/SMT
Length :
3.1 mm
Width :
1.6 mm
Operating Temperature :
-55°C ~ 155°C
Mounting Style :
PCB Mount
Package / Case :
1206 (3216 Metric)
Number of Terminations :
2
Contact Material :
Tin
Product Type :
Thick Film Resistors
Resistance :
10.2 kOhms
Datasheets
WR12X1022FTL
Walsin Technology WR12X1022FTL
WR Series, Thick Film, 10.2 kOhms, 0.25W, 1/4W, 1 %, -55°C ~ 155°C