WR06W1R21FTL
Mfr.Part #
WR06W1R21FTL
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES 1.21 OHM 1% 1/10W 0603
Chip Resistor - Surface Mount
Mounting Style :
PCB Mount
Termination Style :
SMD/SMT
Maximum Operating Temperature :
+ 155 C
Technology :
Thick Film
Temperature Coefficient :
- 200 PPM / C, + 400 PPM / C
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Height :
0.45 mm
Size / Dimension :
0.063 L x 0.031 W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max) :
0.024 (0.60mm)
Voltage Rating :
50 V
RoHS :
Details
Power Rating :
100 mW (1/10 W)
Ratings :
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Product Type :
Thick Film Resistors
Walsin
Package :
Tape and Reel (TR)
Features :
Subcategory :
Resistors
Tolerance :
1 %
Product Category :
Thick Film Resistors - SMD
Power (Watts) :
0.1W, 1/10W
Supplier Device Package :
Length :
1.6 mm
Composition :
Thick Film
Product Status :
Active
Operating Temperature :
-55°C ~ 155°C
Brand :
Walsin
Width :
0.8 mm
Resistance :
1.21 Ohms
Series :
WR
Number of Terminations :
2
Packaging :
Cut Tape
Datasheets
WR06W1R21FTL
Walsin Technology WR06W1R21FTL
WR Series, Thick Film, 1.21 Ohms, 0.1W, 1/10W, 1 %, -55°C ~ 155°C