WR04X6811FTL
Mfr.Part #
WR04X6811FTL
Description
RES 6.81K OHM 1% 1/16W 0402
Chip Resistor - Surface Mount
Construction :
RECTANGULAR
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Surface Mount :
yes
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Working Voltage :
50V
Composition :
Thick Film
Additional Feature :
LASER TRIMMABLE, RATED AC VOLTAGE: 50V
Lead Free :
Lead Free
Package / Case :
JESD-609 Code :
e3
Military Standard :
Not
Length :
1mm
ECCN Code :
EAR99
Tolerance :
1%
Power Rating :
62.5mW
Resistance :
6.81kOhm
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Rated Power Dissipation (P) :
0.0625W
Contact Material :
Tin
HTS Code :
Packaging :
Tape and Reel
Max Operating Temperature :
155°C
Rated Temperature :
70°C
Depth :
500μm
Min Operating Temperature :
-55°C
Mounting Feature :
Surface Mount
Temperature Coefficient :
100 ppm/°C
Number of Terminations :
2
Pbfree Code :
yes
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Datasheets
WR04X6811FTL
Walsin Technology WR04X6811FTL
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, Thick Film, 6.81kOhm, 1%,