WR04X56R2FTL
Mfr.Part #
WR04X56R2FTL
Package / Case
Molded
Datasheet
Download
Description
RES 56.2 OHM 1% 1/16W 0402
Chip Resistor - Surface Mount
Construction :
RECTANGULAR
Size Code :
0402
JESD-609 Code :
e3
HTS Code :
Rated Power Dissipation (P) :
0.0625W
Additional Feature :
LASER TRIMMABLE, RATED AC VOLTAGE: 50V
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Operating Temperature (Max) :
155°C
Number of Terminations :
2
Lead Free :
Lead Free
ECCN Code :
EAR99
Surface Mount :
yes
Pbfree Code :
yes
RoHS Status :
RoHS Compliant
Power Rating :
62.5mW
Resistance :
56.2Ohm
Operating Temperature (Min) :
-55°C
Working Voltage :
50V
Rated Temperature :
70°C
Mounting Feature :
Surface Mount
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Tolerance :
1%
Package / Case :
Molded
Temperature Coefficient :
100 ppm/°C
Contact Material :
Tin
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Datasheets
WR04X56R2FTL
Walsin Technology WR04X56R2FTL
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, 56.2Ohm, 1%,