WR04X44R2FTL
Mfr.Part #
WR04X44R2FTL
Description
RES 44.2 OHM 1% 1/16W 0402
Chip Resistor - Surface Mount
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Resistance :
44.2Ohm
RoHS Status :
RoHS Compliant
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Voltage Rating :
50V
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Package Height :
0.35
Qualification :
Temperature Coefficient :
±100ppm/℃
Rated Temperature :
70
Rated Power Dissipation (P) :
0.0625
Resistance Tolerance :
± 1%
Additional Feature :
LASER TRIMMABLE
Working Voltage :
50
Power (Watts) :
1/16W
Resistor Type :
GENERAL PURPOSE
Size Code :
402
Construction :
Chip
Package Width :
0.5
JESD-609 Code :
e3
Package Shape :
RECTANGULAR PACKAGE
Package / Case :
Product Length :
1mm
Tolerance :
±1%
Product Width :
0.5mm
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Package Length :
Mounting Feature :
Surface Mount
Power Rating :
62.5mW