WR04X36R5FTL
Mfr.Part #
WR04X36R5FTL
Description
RES 36.5 OHM 1% 1/16W 0402
Resistance :
36.5Ohm
Max Operating Temperature :
155°C
Package / Case :
0402
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Composition :
Thick Film
Temperature Coefficient :
100 ppm/°C
Length :
1mm
Additional Feature :
LASER TRIMMABLE, RATED AC VOLTAGE: 50V
Depth :
500μm
Pbfree Code :
yes
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Rated Temperature :
70°C
Packaging :
Tape and Reel
Working Voltage :
50V
Contact Material :
Tin
Construction :
RECTANGULAR
JESD-609 Code :
e3
Tolerance :
1%
Military Standard :
Not
HTS Code :
Min Operating Temperature :
-55°C
Lead Free :
Lead Free
Surface Mount :
yes
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Rated Power Dissipation (P) :
0.0625W
Power Rating :
62.5mW
ECCN Code :
EAR99
Mounting Feature :
Surface Mount
Number of Terminations :
2
Datasheets
WR04X36R5FTL
Walsin Technology WR04X36R5FTL
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, Thick Film, 36.5Ohm, 1%,