WR04X2493FTL
Mfr.Part #
WR04X2493FTL
Description
RES 249K OHM 1% 1/16W 0402
Chip Resistor - Surface Mount
Rated Power Dissipation (P) :
0.0625W
Package / Case :
Pbfree Code :
yes
Number of Terminations :
2
Resistance :
249kOhm
Mounting Feature :
Surface Mount
Length :
1mm
Construction :
RECTANGULAR
RoHS Status :
RoHS Compliant
Power Rating :
62.5mW
Min Operating Temperature :
-55°C
Composition :
Metal Oxide
Military Standard :
Not
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Max Operating Temperature :
155°C
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Lead Free :
Lead Free
Rated Temperature :
70°C
Packaging :
Tape and Reel
Terminal Shape :
WRAPAROUND
JESD-609 Code :
e3
Temperature Coefficient :
100 ppm/°C
Tolerance :
1%
Depth :
500μm
Working Voltage :
50V
Contact Material :
Tin
Additional Feature :
LASER TRIMMABLE, RATED AC VOLTAGE: 50V
Surface Mount :
yes
Datasheets
WR04X2493FTL
Walsin Technology WR04X2493FTL
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, Metal Oxide, 249kOhm, 1%,