WR04X2492FTL
Mfr.Part #
WR04X2492FTL
Description
RES 24.9K OHM 1% 1/16W 0402
Chip Resistor - Surface Mount
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Max Operating Temperature :
155°C
Number of Terminations :
2
Pbfree Code :
yes
Composition :
Thick Film
Depth :
500μm
Military Standard :
Not
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Tolerance :
1%
Power Rating :
62.5mW
RoHS Status :
RoHS Compliant
Surface Mount :
yes
Contact Material :
Tin
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Published :
Lead Free :
Lead Free
Construction :
RECTANGULAR
Package / Case :
Rated Power Dissipation (P) :
0.0625W
Resistance :
24.9kohm
Additional Feature :
LASER TRIMMABLE, RATED AC VOLTAGE: 50V
Mounting Feature :
Surface Mount
Length :
1mm
Temperature Coefficient :
100 ppm/°C