WR04X2371FTL
Mfr.Part #
WR04X2371FTL
Description
RES 2.37K OHM 1% 1/16W 0402
Tolerance :
1%
Depth :
500μm
Construction :
RECTANGULAR
Surface Mount :
yes
Min Operating Temperature :
-55°C
Package / Case :
0402
Additional Feature :
LASER TRIMMABLE, RATED AC VOLTAGE: 50V
RoHS Status :
RoHS Compliant
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Packaging :
Tape and Reel
Number of Terminations :
2
Lead Free :
Lead Free
Max Operating Temperature :
155°C
Temperature Coefficient :
100 ppm/°C
Contact Material :
Tin
Composition :
Metal Oxide
Rated Power Dissipation (P) :
0.0625W
Military Standard :
Not
Power Rating :
62.5mW
JESD-609 Code :
e3
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Length :
1mm
Mounting Feature :
Surface Mount
Resistance :
2.37kOhm
Pbfree Code :
yes
Terminal Shape :
WRAPAROUND
ECCN Code :
EAR99
Rated Temperature :
70°C
Working Voltage :
50V
HTS Code :
Datasheets
WR04X2371FTL
Walsin Technology WR04X2371FTL
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, Metal Oxide, 2.37kOhm, 1%,