WR04X205 JTL
Mfr.Part #
WR04X205 JTL
Package / Case
0402 (1005 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES 2M OHM 5% 1/16W 0402
Chip Resistor - Surface Mount
Operating Temperature :
-55°C ~ 155°C
Height - Seated (Max) :
0.016 (0.40mm)
Composition :
Thick Film
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Package / Case :
0402 (1005 Metric)
Size / Dimension :
0.039 L x 0.020 W (1.00mm x 0.50mm)
Power (Watts) :
0.063W, 1/16W
Number of Terminations :
2
Series :
WR
Failure Rate :
Resistance :
2 MOhms
Supplier Device Package :
Package :
Tape and Reel (TR)
Tolerance :
±5%
Ratings :
Features :
Product Status :
Active
Datasheets
WR04X205 JTL
Walsin Technology WR04X205 JTL
WR Series, Thick Film, 2 MOhms, 0.063W, 1/16W, ±5%, -55°C ~ 155°C