WR04X17R4FTL
Mfr.Part #
WR04X17R4FTL
Package / Case
0402 (1005 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES 17.4 OHM 1% 1/16W 0402
Chip Resistor - Surface Mount
Voltage Rating :
50 V
Mounting Feature :
Surface Mount
JESD-609 Code :
e3
Power Rating :
62.5 mW (1/16 W)
Product Status :
Active
Package Shape :
RECTANGULAR PACKAGE
Resistance :
17.4
Length :
1 mm
Walsin
Product Category :
Thick Film Resistors - SMD
Package Length :
1
Packaging :
Cut Tape
Brand :
Walsin
Package :
Tape and Reel (TR)
Technology :
METAL GLAZE/THICK FILM
Package / Case :
0402 (1005 Metric)
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Additional Feature :
LASER TRIMMABLE
Height - Seated (Max) :
0.016 (0.40mm)
Height :
0.35 mm
Mounting Style :
PCB Mount
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Ratings :
Width :
0.5 mm
Supplier Device Package :
Package Width :
0.5
Construction :
Chip
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Composition :
Thick Film
Tolerance :
1
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Number of Terminations :
2
Subcategory :
Resistors
Series :
WR
Size Code :
402
Failure Rate :
Number of Terminals :
2
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
RoHS :
Details
Size / Dimension :
0.039 L x 0.020 W (1.00mm x 0.50mm)
Features :
Rated Temperature :
70
Package Height :
0.35
Rated Power Dissipation (P) :
Power (Watts) :
0.063W, 1/16W
Working Voltage :
50
Termination Style :
SMD/SMT
Product Type :
Thick Film Resistors
Operating Temperature :
-55°C ~ 155°C
Maximum Operating Temperature :
+ 155 C
Temperature Coefficient :
100
Datasheets
WR04X17R4FTL
Walsin Technology WR04X17R4FTL
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, WR Series, Thick Film, 17.4, 0.063W, 1/16W, 1, -55°C ~ 155°C