WR04X150 JTL
Mfr.Part #
WR04X150 JTL
Description
RES 15 OHM 5% 1/16W 0402
Chip Resistor - Surface Mount
Failure Rate :
Not Required
Military Standard :
Not
Contact Material :
Tin
JESD-609 Code :
e3
Type :
Thick Film
Surface Mount :
yes
Operating Temp Range :
-55C to 155C
Construction :
RECTANGULAR
Lead Spacing (nom) :
Not Required(mm)
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Number of Terminations :
2
Package / Case :
Termination Style :
Pad
Lead Free :
Lead Free
Rated Power Dissipation (P) :
0.0625W
Product Diameter (mm) :
Not Required(mm)
Composition :
Thick Film
Rated Temperature :
70°C
Length :
1mm
Working Voltage :
50V
Current Sensing :
No
Tolerance :
5%
Min Operating Temperature :
-55°C
Temperature Range @ Derated Power :
70 TO 155
Packaging :
Tape and Reel
Product Depth (mm) :
0.5(mm)
Resistance :
15Ohm
Temperature Coefficient :
100 ppm/°C
Anti-Surge :
No
Number of Terminals :
2
Case Size :
Tolerance (+ or -) :
5%
Product Height (mm) :
0.35(mm)
Mounting Feature :
Surface Mount
Depth :
500μm
Anti-Sulfurated :
Max Operating Temperature :
155°C
RoHS Status :
RoHS Compliant
Power Rating :
62.5mW
Package Type :
SMD
Pbfree Code :
yes
Additional Feature :
LASER TRIMMABLE, RATED AC VOLTAGE: 50V
Terminal Shape :
WRAPAROUND
ECCN Code :
EAR99
Product Length (mm) :
1(mm)
Case Style :
Molded
Power Rating(s) :
0.063 (1/16)(W)
HTS Code :
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Datasheets
WR04X150 JTL
Walsin Technology WR04X150 JTL
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, Thick Film, 15Ohm, 5%,