WR04X12R4FTL
Mfr.Part #
WR04X12R4FTL
Package / Case
0402 (1005 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES 12.4 OHM 1% 1/16W 0402
Chip Resistor - Surface Mount
Width :
0.5 mm
Voltage Rating :
50 V
Operating Temperature :
-55°C ~ 155°C
Power Rating :
62.5 mW (1/16 W)
Termination Style :
SMD/SMT
Product Status :
Active
Mounting Style :
PCB Mount
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Composition :
Thick Film
Brand :
Walsin
Power (Watts) :
0.063W, 1/16W
Supplier Device Package :
Tolerance :
±1%
Product Type :
Thick Film Resistors
Series :
WR
Package :
Tape and Reel (TR)
Ratings :
RoHS :
Details
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Size / Dimension :
0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Technology :
Thick Film
Walsin
Height - Seated (Max) :
0.016" (0.40mm)
Resistance :
12.4 Ohms
Product Category :
Thick Film Resistors - SMD
Height :
0.35 mm
Features :
Subcategory :
Resistors
Packaging :
Cut Tape
Maximum Operating Temperature :
+ 155 C
Length :
1 mm
Package / Case :
0402 (1005 Metric)
Number of Terminations :
2
Datasheets
WR04X12R4FTL
Walsin Technology WR04X12R4FTL
WR Series, Thick Film, 12.4 Ohms, 0.063W, 1/16W, ±1%, -55°C ~ 155°C