WR04X100 JTL
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
WR04X100 JTL
Manufacturer
Walsin Technology
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES 10 OHM 5% 1/16W 0402
Manufacturer :
Walsin Technology
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
JESD-609 Code :
e3
Rated Temperature :
70 °C
Ratings :
AEC-Q200
Package Height :
0.35 mm
Failure Rate :
Walsin Technology Corporation
Tolerance :
±1%
Surface Mount :
yes
Features :
Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Reference Standard :
AEC-Q200
Package Width :
0.5 mm
Rated Power Dissipation (P) :
0.0625 W
Subcategory :
FIXED RESISTOR
Power (Watts) :
0.25W, 1/4W
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Additional Feature :
LASER TRIMMABLE; RATED AC VOLTAGE (V): 50
Series :
RK73H
ECCN Code :
EAR99
Product Status :
Active
Base Product Number :
RK73H2B
Number of Terminals :
2
Size Code :
Package Length :
1 mm
Size / Dimension :
0.126 L x 0.063 W (3.20mm x 1.60mm)
Construction :
RECTANGULAR
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Height - Seated (Max) :
0.028 (0.70mm)
Composition :
Thick Film
Resistance :
95.3 kOhms
Package / Case :
1206 (3216 Metric)
HTS Code :
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Package Shape :
RECTANGULAR PACKAGE
Operating Temperature :
-55°C ~ 155°C
Reach Compliance Code :
Compliant
Package :
Tape and Reel (TR);Cut Tape (CT);Digi-Reel®;
Number of Terminations :
2
Mounting Feature :
Surface Mount
Pbfree Code :
yes
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Working Voltage :
50 V