WR04W4R12FTL
Mfr.Part #
WR04W4R12FTL
Package / Case
0402 (1005 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES 4.12 OHM 1% 1/16W 0402
Package / Case :
0402 (1005 Metric)
Size / Dimension :
0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Supplier Device Package :
Series :
WR
Product Type :
Thick Film Resistors
Power (Watts) :
0.063W, 1/16W
Product Category :
Thick Film Resistors - SMD
Temperature Coefficient :
-200/ +400ppm/°C
RoHS :
Details
Length :
1 mm
Voltage Rating :
50 V
Height :
0.35 mm
Tolerance :
±1%
Mounting Style :
PCB Mount
Width :
0.5 mm
Maximum Operating Temperature :
+ 155 C
Ratings :
Operating Temperature :
-55°C ~ 155°C
Subcategory :
Resistors
Package :
Tape and Reel (TR)
Technology :
Thick Film
Packaging :
Cut Tape
Composition :
Thick Film
Brand :
Walsin
Termination Style :
SMD/SMT
Walsin
Product Status :
Active
Height - Seated (Max) :
0.016" (0.40mm)
Resistance :
4.12 Ohms
Features :
Power Rating :
62.5 mW (1/16 W)
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Number of Terminations :
2
Datasheets
WR04W4R12FTL
Walsin Technology WR04W4R12FTL
WR Series, Thick Film, 4.12 Ohms, 0.063W, 1/16W, ±1%, -55°C ~ 155°C