WR04W1R69FTL
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
WR04W1R69FTL
Manufacturer
Walsin Technology
Package / Case
0402 (1005 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES 1.69 OHM 1% 1/16W 0402
Manufacturer :
Walsin Technology
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Size / Dimension :
0.039 L x 0.020 W (1.00mm x 0.50mm)
Packaging :
Cut Tape
Voltage Rating :
50 V
Technology :
Thick Film
Series :
WR
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Power (Watts) :
0.063W, 1/16W
Number of Terminations :
2
Product Category :
Thick Film Resistors - SMD
Length :
1 mm
Operating Temperature :
-55°C ~ 155°C
Ratings :
Brand :
Walsin
Package :
Tape and Reel (TR)
Termination Style :
SMD/SMT
Temperature Coefficient :
- 200 PPM / C, + 400 PPM / C
Features :
Tolerance :
1 %
Composition :
Thick Film
Height :
0.35 mm
Product Type :
Thick Film Resistors
RoHS :
Details
Supplier Device Package :
Resistance :
1.69 Ohms
Product Status :
Active
Width :
0.5 mm
Height - Seated (Max) :
0.016 (0.40mm)
Package / Case :
0402 (1005 Metric)
Subcategory :
Resistors
Maximum Operating Temperature :
+ 155 C
Mounting Style :
PCB Mount
Power Rating :
62.5 mW (1/16 W)
Walsin
Datasheets
WR04W1R69FTL
Walsin Technology WR04W1R69FTL
WR Series, Thick Film, 1.69 Ohms, 0.063W, 1/16W, 1 %, -55°C ~ 155°C