WR02X1652FAL
Mfr.Part #
WR02X1652FAL
Description
RES 16.5K OHM 1% 1/20W 0201
Height :
0.23 mm
Temperature Coefficient :
±200ppm/°C
Width :
0.3 mm
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Length :
0.6 mm
Number of Terminations :
2
Technology :
PCB Mount
Subcategory :
Resistors
RoHS :
Details
Power Rating :
50 mW (1/20 W)
Voltage Rating :
25 V
Tolerance :
±1%
Series :
WR02X
Height - Seated (Max) :
0.010" (0.26mm)
Power (Watts) :
0.05W, 1/20W
Size / Dimension :
0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm)
Resistance :
16.5 kOhms
Datasheets
WR02X1652FAL
Walsin Technology WR02X1652FAL
WR02X Series, Thick Film, 16.5 kOhms, 0.05W, 1/20W, ±1%, -55°C ~ 125°C