WR02X1582FAL
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
WR02X1582FAL
Manufacturer
Walsin Technology
Package / Case
0201 (0603 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES 15.8K OHM 1% 1/20W 0201
Manufacturer :
Walsin Technology
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Height - Seated (Max) :
0.010" (0.26mm)
RoHS :
Details
Size / Dimension :
0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm)
Product Type :
Thick Film Resistors
Voltage Rating :
25 V
Termination Style :
SMD/SMT
Package / Case :
0201 (0603 Metric)
Packaging :
Cut Tape
Power (Watts) :
0.05W, 1/20W
Subcategory :
Resistors
Supplier Device Package :
Features :
Series :
WR02X
Walsin
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Resistance :
15.8 kOhms
Height :
0.23 mm
Length :
0.6 mm
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Ratings :
Width :
0.3 mm
Power Rating :
50 mW (1/20 W)
Temperature Coefficient :
±200ppm/°C
Number of Terminations :
2
Brand :
Walsin
Product Category :
Thick Film Resistors - SMD
Mounting Style :
PCB Mount
Tolerance :
±1%
Package :
Tape and Reel (TR)
Composition :
Thick Film
Technology :
Thick Film
Product Status :
Active
Datasheets
WR02X1582FAL
Walsin Technology WR02X1582FAL
WR02X Series, Thick Film, 15.8 kOhms, 0.05W, 1/20W, ±1%, -55°C ~ 125°C