WQPM706630MR68LC
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
WQPM706630MR68LC
Manufacturer
Walsin Technology
Package / Case
Nonstandard
Datasheet
Download
Description
INDUCTOR POWER 0.68UH 15.5A SMD
Manufacturer :
Walsin Technology
Product Category :
Fixed Inductors
Ratings :
AEC-Q200
Product Category :
Power Inductors - SMD
Product Type :
Fixed Inductors
Series :
PM
Product Status :
Active
Current Rating (Amps) :
15.5 A
Package / Case :
Nonstandard
Height - Seated (Max) :
0.118" (3.00mm)
Frequency - Self Resonant :
Q @ Freq :
Qualification :
AEC-Q200
Packaging :
Cut Tape
Supplier Device Package :
Shielding :
Shielded
Termination Style :
SMD/SMT
Walsin
Package :
Tape and Reel (TR)
Inductance :
680 nH
Operating Temperature :
-40°C ~ 125°C
Mounting Type :
Surface Mount
Material - Core :
Product :
Power Inductors
Subcategory :
Inductors, Chokes and Coils
Brand :
Walsin
Mounting Style :
PCB Mount
Size / Dimension :
0.287" L x 0.260" W (7.30mm x 6.60mm)
Type :
Molded
DC Resistance (DCR) :
5.5mOhm Max
Core Type :
Molded
Features :
Current - Saturation (Isat) :
25A
Tolerance :
±20%