WP26DK-S024VA3-R15000
Mfr.Part #
WP26DK-S024VA3-R15000
Description
CONN RCPT 24 POS SMD GOLD
RoHS :
Details
Base Product Number :
WP26DK-S
Mounting Type :
Surface Mount
Features :
Solder Retention
Mounting Angle :
Straight
Packaging :
MouseReel
Product :
Sockets
Contact Material :
COPPER ALLOY
Mated Stacking Heights :
0.6mm
Contact Finish :
Gold
Insulation Resistance :
100 MOhms
Number of Rows :
2 Row
Termination Style :
Solder
Series :
WP26DK
Product Status :
Active
Mounting Style :
PCB
Application :
Mobile phones, Smartphones, Wearable devices, Tablet PCs, Notebook PCs
Housing Material :
Plastic
Stack Height :
0.6 mm
Maximum Operating Temperature :
+ 85 C
Minimum Operating Temperature :
- 40 C
Contact Finish Thickness :
Package :
Tape and Reel (TR);Cut Tape (CT);Digi-Reel®;
Height Above Board :
0.024 (0.61mm)
Connector Type :
Receptacle, Center Strip Contacts
Pitch :
0.35 mm
Voltage Rating :
50 V
Current Rating :
3 A, 300 mA
Number of Positions :
24 Position
Contact Plating :
Gold
JAE Electronics WP26DK-S024VA3-R15000
Receptacle, Center Strip Contacts MouseReel 2 Row Rows 0.35 mm Surface Mount 24 Position Positions WP26DK Gold Copper Alloy