WP26DK-P024VA3-R15000
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
WP26DK-P024VA3-R15000
Manufacturer
JAE Electronics
Description
CONN PLUG 24 POS SMD GOLD
Manufacturer :
JAE Electronics
Product Category :
Arrays, Edge Type, Mezzanine (Board to Board)
Pitch :
0.35 mm
Insulation Resistance :
100 MOhms
Height Above Board :
0.019 (0.48mm)
Product Status :
Active
Mounting Style :
PCB
Number of Rows :
2 Row
Housing Material :
Plastic
Current Rating :
3 A, 300 mA
Mated Stacking Heights :
0.6mm
Contact Finish :
Gold
Package :
Tape and Reel (TR);Cut Tape (CT);Digi-Reel®;
Number of Positions :
24 Position
Contact Finish Thickness :
Maximum Operating Temperature :
+ 85 C
Application :
Mobile phones, Smartphones, Wearable devices, Tablet PCs, Notebook PCs
Connector Type :
Plug, Outer Shroud Contacts
RoHS :
Details
Packaging :
MouseReel
Minimum Operating Temperature :
- 40 C
Series :
WP26DK
Contact Plating :
Gold
Features :
Solder Retention
Stack Height :
0.6 mm
Contact Material :
COPPER ALLOY
Product :
Plugs
Base Product Number :
WP26DK-P
Voltage Rating :
50 V
Mounting Type :
Surface Mount
Termination Style :
Solder
Mounting Angle :
Straight
JAE Electronics WP26DK-P024VA3-R15000
Plug, Outer Shroud Contacts MouseReel 2 Row Rows 0.35 mm Surface Mount 24 Position Positions WP26DK Gold Copper Alloy