WNC1R0FE
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
WNC1R0FE
Manufacturer
Ohmite
Package / Case
Axial
Datasheet
Download
Description
RES 1 OHM 1% 2W AXIAL
Manufacturer :
Ohmite
Product Category :
Through Hole Resistors
Pbfree Code :
yes
Number of Terminations :
2
Packaging :
Bulk
Feature :
Non-Inductive
Published :
Terminal Finish :
Tin (Sn)
ECCN Code :
EAR99
Size / Dimension :
0.180Diax0.449L 4.57mmx11.40mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Lead Diameter :
0.8 mm
Resistance :
1Ohm
Factory Lead Time :
20 Weeks
Rated Power Dissipation (P) :
2W
Operating Temperature :
-55°C~150°C
Composition :
Wirewound
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Power Rating :
2W
Mount :
Through Hole
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C