WLQC2929H0JR50LB
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
WLQC2929H0JR50LB
Manufacturer
Walsin Technology
Package / Case
Nonstandard
Datasheet
Download
Description
COIL AIR CORE 0.50NH 5% SMD
Manufacturer :
Walsin Technology
Product Category :
Fixed Inductors
Brand :
Walsin
Size / Dimension :
0.551" L x 0.295" W (14.00mm x 7.49mm)
Package / Case :
Nonstandard
Packaging :
MouseReel
Package :
Tape and Reel (TR)
Features :
Width :
7.49 mm
Length :
14 mm
Current Rating (Amps) :
4.3 A
Current - Saturation (Isat) :
Subcategory :
Inductors, Chokes and Coils
Test Frequency :
50 MHz
Ratings :
Shielding :
Unshielded
Application :
RF
Series :
QC
Mounting Style :
PCB Mount
Product Type :
Fixed Inductors
Inductance Frequency - Test :
50 MHz
Product Category :
RF Inductors - SMD
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Material - Core :
Air
Walsin
Supplier Device Package :
Type :
Wirewound
Inductance :
500 nH
Product :
RF Inductors
DC Resistance (DCR) :
16.5mOhm Max
Minimum Operating Temperature :
- 40 C
Height - Seated (Max) :
0.295" (7.49mm)
Q @ Freq :
180 @ 50MHz
RoHS :
Details
Operating Temperature :
-40°C ~ 125°C
Termination Style :
SMD/SMT
Tolerance :
±5%
Frequency - Self Resonant :
500MHz
Mounting Type :
Surface Mount
Height :
7.24 mm
Self Resonant Frequency :
500 MHz
Product Status :
Active
Datasheets
WLQC2929H0JR50LB
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD