WLQC0908Z0J12NPB
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
WLQC0908Z0J12NPB
Manufacturer
Walsin Technology
Package / Case
Nonstandard
Datasheet
Download
Description
COIL AIR CORE 12NH 5% SMD
Manufacturer :
Walsin Technology
Product Category :
Fixed Inductors
Package :
Tape and Reel (TR)
Inductor Type :
GENERAL PURPOSE INDUCTOR
Package Length :
2.134 mm
Product :
RF Inductors
Subcategory :
Inductors, Chokes and Coils
Shielding :
Unshielded
Current - Saturation (Isat) :
Operating Temperature :
-40°C ~ 125°C
Tolerance :
±5%
Application :
RF
Surface Mount :
yes
Package / Case :
Nonstandard
Minimum Operating Temperature :
- 40 C
Package Width :
1.854 mm
Product Type :
RF Inductors - Leaded
Current Rating (Amps) :
4.4 A
Series :
QC
Width :
2.134 mm
Product Status :
Active
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Reach Compliance Code :
Compliant
DC Resistance (DCR) :
7mOhm Max
Termination Style :
SMD/SMT
Test Frequency :
400 MHz
Construction :
RECTANGULAR
Case/Size Code :
Package Height :
1.829 mm
Mounting Style :
PCB Mount
Quality Factor-Min (at L-nom) :
130
DC Resistance :
0.007 Ω
Core Material :
Air
Shape/Size Description :
RECTANGULAR PACKAGE
Number of Functions :
1
Ratings :
Number of Terminals :
2
Features :
Material - Core :
Air
Mounting Type :
Surface Mount
Size / Dimension :
0.073" L x 0.084" W (1.85mm x 2.13mm)
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Type :
Wirewound
Inductance-Nom (L) :
0.0121 µH
Frequency - Self Resonant :
4.3GHz
Inductance :
12 nH
Terminal Placement :
DUAL ENDED
Packing Method :
TR, Embossed Plastic, 7 Inch
Height - Seated (Max) :
0.078" (1.98mm)
Height :
1.829 mm
Supplier Device Package :
Q @ Freq :
130 @ 400MHz
Shielded :
No
Length :
1.854 mm
Inductance Frequency - Test :
400 MHz
Rated Current-Max :
4.4 A
Walsin Technology Corporation
Inductor Application :
RF INDUCTOR
Datasheets
WLQC0908Z0J12NPB
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD