WLPM706630MR24LC
Mfr.Part #
WLPM706630MR24LC
Description
POWER CHOKE MOLDED 0.24UH 40A
Inductance Frequency - Test :
100 kHz
Application :
High Current
Ratings :
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
RoHS :
Details
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Inductance :
240 nH
Height :
3 mm
Height - Seated (Max) :
0.118" (3.00mm)
Series :
PM
Length :
7.4 mm
DC Resistance (DCR) :
2.8mOhm Max
Core Type :
Molded
Tolerance :
±20%
Inductors, Chokes and Coils
Saturation Current :
40 A
Width :
6.6 mm
Type :
Molded
Current - Saturation (Isat) :
40A
Mounting Type :
Surface Mount
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Current Rating (Amps) :
23 A
Material - Core :
Supplier Device Package :
Packaging :
MouseReel
Test Frequency :
100 kHz
Size / Dimension :
0.291" L x 0.260" W (7.40mm x 6.60mm)
Datasheets
WLPM706630MR24LC
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD