WLPM171770M3R3LC
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
WLPM171770M3R3LC
Manufacturer
Walsin Technology
Package / Case
Nonstandard
Datasheet
Download
Description
POWER CHOKE MOLDED 3.30UH 27A
Manufacturer :
Walsin Technology
Product Category :
Fixed Inductors
Shielding :
Shielded
Mounting Style :
PCB Mount
Packaging :
Reel
Height :
7 mm
Features :
Application :
High Current
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Length :
18 mm
Type :
Molded
Frequency - Self Resonant :
Q @ Freq :
Inductance :
3.3 µH
Walsin
RoHS :
Details
Termination Style :
SMD/SMT
DC Resistance (DCR) :
2.93mOhm Max
Saturation Current :
27 A
Ratings :
Product Status :
Active
Material - Core :
Tolerance :
±20%
Package :
Tape and Reel (TR)
Product :
Power Inductors
Brand :
Walsin
Height - Seated (Max) :
0.276" (7.00mm)
Test Frequency :
100 kHz
Series :
PM
Current - Saturation (Isat) :
27A
Product Type :
Fixed Inductors
Width :
17.15 mm
Size / Dimension :
0.709" L x 0.675" W (18.00mm x 17.15mm)
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Subcategory :
Inductors, Chokes and Coils
Mounting Type :
Surface Mount
Current Rating (Amps) :
35 A
Inductance Frequency - Test :
100 kHz
Supplier Device Package :
Product Category :
Power Inductors - SMD
Package / Case :
Nonstandard
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Datasheets
WLPM171770M3R3LC
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD