WLPM171770M2R2LC
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
WLPM171770M2R2LC
Manufacturer
Walsin Technology
Package / Case
Nonstandard
Datasheet
Download
Description
POWER CHOKE MOLDED 2.20UH 28A
Manufacturer :
Walsin Technology
Product Category :
Fixed Inductors
Subcategory :
Inductors, Chokes and Coils
Product Category :
Power Inductors - SMD
Mounting Style :
PCB Mount
Saturation Current :
28 A
Application :
High Current
Material - Core :
Inductance :
2.2 µH
Product :
Power Inductors
Frequency - Self Resonant :
Brand :
Walsin
Q @ Freq :
Current - Saturation (Isat) :
28A
Shielding :
Shielded
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Product Status :
Active
DC Resistance (DCR) :
1.98mOhm Max
Height :
7 mm
Type :
Molded
Package / Case :
Nonstandard
Test Frequency :
100 kHz
Termination Style :
SMD/SMT
Tolerance :
±20%
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
RoHS :
Details
Width :
17.15 mm
Walsin
Mounting Type :
Surface Mount
Series :
PM
Supplier Device Package :
Size / Dimension :
0.709" L x 0.675" W (18.00mm x 17.15mm)
Product Type :
Fixed Inductors
Inductance Frequency - Test :
100 kHz
Length :
18 mm
Current Rating (Amps) :
43.5 A
Ratings :
Packaging :
Reel
Core Type :
Molded
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Height - Seated (Max) :
0.276" (7.00mm)
Package :
Tape and Reel (TR)
Features :
Datasheets
WLPM171770M2R2LC
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD