WLFW1608Z0J1R2PB
Mfr.Part #
WLFW1608Z0J1R2PB
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Description
INDUCTOR WIRE WOUND 1.2UH 0603
Size / Dimension :
0.071" L x 0.047" W (1.80mm x 1.20mm)
DC Resistance (DCR) :
870mOhm Max
Length :
1.8 mm
Package Length :
1.8 mm
Inductance Frequency - Test :
7.9 MHz
Inductance :
1.2 µH
Inductance-Nom (L) :
1.2 µH
Package Width :
1.2 mm
Rated Current-Max :
0.59 A
Features :
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Special Feature :
Q IS MEASURED AT: 7.9 MHZ
PCB Mount
Saturation Current :
590 mA
Frequency - Self Resonant :
270MHz
Current - Saturation (Isat) :
590mA
Type :
Drum Core, Wirewound
Tolerance :
±5%
Self Resonant Frequency :
270 MHz
Operating Temperature :
-40°C ~ 125°C
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Q @ Freq :
15 @ 7.9MHz
Package Height :
1.1 mm
Width :
1.2 mm
DC Resistance :
0.87 Ω
Series :
FW
Height - Seated (Max) :
0.043" (1.10mm)
Quality Factor-Min (at L-nom) :
15
Terminal Shape :
ONE SURFACE
Height :
1.1 mm
Packing Method :
TR, Embossed Plastic, 7 Inch
Datasheets
WLFW1608Z0J1R2PB
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD