WLCW2520Z0GR91PB
Mfr.Part #
WLCW2520Z0GR91PB
Description
INDUCTOR WIRE WOUND 910NH 1008
Q @ Freq :
35 @ 50MHz
Terminal Shape :
ONE SURFACE
Packaging :
MouseReel
Shape/Size Description :
RECTANGULAR PACKAGE
Surface Mount :
yes
Construction :
RECTANGULAR
Operating Temperature :
-40°C ~ 125°C
Number of Terminals :
2
Type :
Drum Core, Wirewound
Terminal Placement :
DUAL ENDED
Width :
2.79 mm
Self Resonant Frequency :
320 MHz
Series :
CW
Shielding :
Unshielded
Packing Method :
TR, Embossed, 7 Inch
Features :
Test Frequency :
50 MHz
Mounting Type :
Surface Mount
Package Width :
2.79 mm
Special Feature :
Q FACTOR IS MEASURED AT: 50MHZ
DC Resistance :
1.68 Ω
Height - Seated (Max) :
0.080" (2.03mm)
Package :
Tape and Reel (TR)
Product Category :
RF Inductors - SMD
Quality Factor-Min (at L-nom) :
35
Details
Case/Size Code :
Size / Dimension :
0.115" L x 0.110" W (2.92mm x 2.79mm)
Reach Compliance Code :
Compliant
DC Resistance (DCR) :
1.68Ohm Max
Tolerance :
±2%
Shielded :
No
Height :
2.02 mm
Inductance Frequency - Test :
50 MHz
Current Rating (Amps) :
380 mA
Supplier Device Package :
Package Height :
2.02 mm
Number of Functions :
1
Inductor Type :
GENERAL PURPOSE INDUCTOR
Inductor Application :
RF INDUCTOR
Frequency - Self Resonant :
320MHz
Material - Core :
Ceramic
Rated Current-Max :
0.38 A
Inductance :
910 nH
Length :
2.92 mm
Walsin
Package Length :
2.92 mm
Product Status :
Active
Inductance-Nom (L) :
0.91 µH
Datasheets
WLCW2520Z0GR91PB
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD