WLCW2520Z0GR82PB
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
WLCW2520Z0GR82PB
Manufacturer
Walsin Technology
Package / Case
1008 (2520 Metric)
Datasheet
Download
Description
INDUCTOR WIRE WOUND 820NH 1008
Manufacturer :
Walsin Technology
Product Category :
Fixed Inductors
Package Width :
2.79 mm
Size / Dimension :
0.115" L x 0.110" W (2.92mm x 2.79mm)
Package Length :
2.92 mm
Package :
Tape and Reel (TR)
Test Frequency :
100 MHz
Inductor Type :
GENERAL PURPOSE INDUCTOR
Series :
CW
Core Material :
Ceramic
Type :
Drum Core, Wirewound
Surface Mount :
yes
Minimum Operating Temperature :
- 40 C
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Rated Current-Max :
0.4 A
Tolerance :
±2%
Material - Core :
Ceramic
Width :
2.79 mm
DC Resistance :
1.61 Ω
Inductor Application :
RF INDUCTOR
Case/Size Code :
RoHS :
Details
Application :
High Reliability
Q @ Freq :
45 @ 100MHz
Inductance Frequency - Test :
100 MHz
Construction :
RECTANGULAR
Packing Method :
TR, Embossed, 7 Inch
Terminal Shape :
ONE SURFACE
Mounting Type :
Surface Mount
Product Type :
Fixed Inductors
Current - Saturation (Isat) :
Height :
2.02 mm
Length :
2.92 mm
Product Status :
Active
Reach Compliance Code :
Compliant
Current Rating (Amps) :
400 mA
Packaging :
MouseReel
Termination Style :
SMD/SMT
Brand :
Walsin
DC Resistance (DCR) :
1.61Ohm Max
Self Resonant Frequency :
350 MHz
Height - Seated (Max) :
0.080" (2.03mm)
Shielded :
No
Terminal Placement :
DUAL ENDED
Inductance-Nom (L) :
0.82 µH
Operating Temperature :
-40°C ~ 125°C
Number of Terminals :
2
Package / Case :
1008 (2520 Metric)
Quality Factor-Min (at L-nom) :
45
Mounting Style :
PCB Mount
Shape/Size Description :
RECTANGULAR PACKAGE
Product Category :
RF Inductors - SMD
Subcategory :
Inductors, Chokes and Coils
Special Feature :
Q FACTOR IS MEASURED AT: 100MHZ
Ratings :
Inductance :
820 nH
Frequency - Self Resonant :
350MHz
Core Type :
Wirewound
Features :
Package Height :
2.02 mm
Shielding :
Unshielded
Supplier Device Package :
Product :
RF Inductors
Number of Functions :
1
Walsin
Datasheets
WLCW2520Z0GR82PB
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD