WLCW2012Z0JR27PB
Mfr.Part #
WLCW2012Z0JR27PB
Description
INDUCTOR WIRE WOUND 270NH 0805
Shielded :
No
Terminal Shape :
ONE SURFACE
Package Height :
1.52 mm
Operating Temperature :
-40°C ~ 125°C
Inductance :
270 nH
Ratings :
Width :
1.73 mm
Length :
2.29 mm
DC Resistance (DCR) :
1.15Ohm Max
Product Type :
RF Inductors - Leaded
Special Feature :
Q FACTOR IS MEASURED AT: 250MHZ
Height - Seated (Max) :
0.060" (1.52mm)
Reach Compliance Code :
Compliant
Drum Core, Wirewound
Inductor Application :
RF INDUCTOR
Inductance Frequency - Test :
250 MHz
Inductance-Nom (L) :
0.27 µH
Packing Method :
TR, Embossed, 7 Inch
Tolerance :
±5%
Package Width :
1.73 mm
Number of Functions :
1
Shielded
Case/Size Code :
Height :
1.52 mm
Construction :
RECTANGULAR
Current Rating (Amps) :
300 mA
Number of Terminals :
2
Walsin Technology Corporation
DC Resistance :
1.15 Ω
0805 (2012 Metric)
Package Length :
2.29 mm
Inductor Type :
GENERAL PURPOSE INDUCTOR
Size / Dimension :
0.090" L x 0.068" W (2.29mm x 1.73mm)
Q @ Freq :
48 @ 250MHz
Surface Mount :
yes
Rated Current-Max :
0.3 A
Supplier Device Package :
Shape/Size Description :
RECTANGULAR PACKAGE
SMD/SMT
Quality Factor-Min (at L-nom) :
48
Frequency - Self Resonant :
650MHz
Test Frequency :
250 MHz
Terminal Placement :
DUAL ENDED
Datasheets
WLCW2012Z0JR27PB
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD