WLCW2012Z0J6N8PB
Mfr.Part #
WLCW2012Z0J6N8PB
Description
INDUCTOR WIRE WOUND 6.8NH 0805
Frequency - Self Resonant :
5.5GHz
Operating Temperature :
-40°C ~ 125°C
Special Feature :
Q FACTOR IS MEASURED AT: 1000MHZ
Minimum Operating Temperature :
- 40 C
Package Length :
2.29 mm
Length :
2.29 mm
Self Resonant Frequency :
5.5 GHz
Rated Current-Max :
0.6 A
DC Resistance (DCR) :
110mOhm Max
Q @ Freq :
50 @ 1GHz
Current Rating (Amps) :
600 mA
RoHS :
Details
Inductance-Nom (L) :
0.0068 µH
Terminal Shape :
ONE SURFACE
Tolerance :
±5%
Packing Method :
TR, Embossed, 7 Inch
Size / Dimension :
0.090" L x 0.068" W (2.29mm x 1.73mm)
Supplier Device Package :
Test Frequency :
1 GHz
Number of Functions :
1
0805 (2012 Metric)
Case/Size Code :
Inductance :
6.8 nH
Height - Seated (Max) :
0.060" (1.52mm)
Quality Factor-Min (at L-nom) :
50
Width :
1.73 mm
High Reliability
Package Height :
1.52 mm
Drum Core, Wirewound
Terminal Placement :
DUAL ENDED
Material - Core :
Ceramic
Inductor Application :
RF INDUCTOR
Number of Terminals :
2
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Inductor Type :
GENERAL PURPOSE INDUCTOR
Fixed Inductors
Construction :
RECTANGULAR
Features :
DC Resistance :
0.11 Ω
Product Status :
Active
Shape/Size Description :
RECTANGULAR PACKAGE
Surface Mount :
yes
Reach Compliance Code :
Compliant
Inductance Frequency - Test :
1 GHz
Height :
1.52 mm
Shielded :
No
Core Material :
Ceramic
Package Width :
1.73 mm
Datasheets
WLCW2012Z0J6N8PB
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD