WLCW1608Z0J62NPB
Mfr.Part #
WLCW1608Z0J62NPB
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Description
INDUCTOR WIRE WOUND 62NH 0603
Width :
1.12 mm
Inductance :
62 nH
Inductance Frequency - Test :
200 MHz
Length :
1.8 mm
Height - Seated (Max) :
0.040" (1.02mm)
Tolerance :
±5%
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Self Resonant Frequency :
1.8 GHz
Supplier Device Package :
DC Resistance (DCR) :
340mOhm Max
Height :
1.02 mm
Operating Temperature :
-40°C ~ 125°C
Current Rating (Amps) :
600 mA
Size / Dimension :
0.071" L x 0.044" W (1.80mm x 1.12mm)
Frequency - Self Resonant :
1.8GHz
Q @ Freq :
37 @ 200MHz
Datasheets
WLCW1608Z0J62NPB
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD