WLCW1608Z0J1N6PB
Mfr.Part #
WLCW1608Z0J1N6PB
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Description
INDUCTOR WIRE WOUND 1.6NH 0603
Fixed Inductors
Shielded :
No
Q @ Freq :
24 @ 250MHz
Inductance :
1.6 nH
Inductor Type :
GENERAL PURPOSE INDUCTOR
Case/Size Code :
Operating Temperature :
-40°C ~ 125°C
Number of Terminals :
2
Quality Factor-Min (at L-nom) :
24
Tolerance :
±5%
Terminal Placement :
DUAL ENDED
Self Resonant Frequency :
12.5 GHz
Core Material :
Ceramic
Inductor Application :
RF INDUCTOR
Fixed Inductors
Construction :
RECTANGULAR PACKAGE
Package Length :
1.8 mm
RoHS :
Details
Package Height :
1.02 mm
Inductance Frequency - Test :
250 MHz
DC Resistance (DCR) :
30mOhm Max
Width :
1.12 mm
DC Resistance :
0.03 Ω
Frequency - Self Resonant :
12.5GHz
Length :
1.8 mm
Features :
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Current Rating (Amps) :
700 mA
Mounting Type :
Surface Mount
Number of Functions :
1
Size / Dimension :
0.071" L x 0.044" W (1.80mm x 1.12mm)
Inductance-Nom (L) :
0.0016 µH
Special Feature :
Q IS MEASURED AT: 250 MHZ
Walsin
Height :
1.02 mm
Terminal Shape :
ONE SURFACE
Ratings :
Packing Method :
TR, Embossed, 7 Inch
Height - Seated (Max) :
0.040" (1.02mm)
Package Width :
1.12 mm
Surface Mount :
yes
Shape/Size Description :
RECTANGULAR PACKAGE
Supplier Device Package :
Reach Compliance Code :
Compliant
Tape and Reel (TR)
Rated Current-Max :
0.7 A
Datasheets
WLCW1608Z0J1N6PB
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD