WLCW1608HQJ56NPB
Mfr.Part #
WLCW1608HQJ56NPB
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Description
INDUCTOR WIRE WOUND 56NH 0603
Tolerance :
±5%
Operating Temperature :
-40°C ~ 125°C
Test Frequency :
200 MHz
Height :
0.9 mm
Frequency - Self Resonant :
2.2GHz
DC Resistance (DCR) :
300mOhm Max
Width :
1.02 mm
Ratings :
Self Resonant Frequency :
2.2 GHz
Q @ Freq :
50 @ 200MHz
Inductance Frequency - Test :
200 MHz
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Length :
1.7 mm
Inductance :
56 nH
Height - Seated (Max) :
0.039" (1.00mm)
Size / Dimension :
0.067" L x 0.040" W (1.70mm x 1.02mm)
Current Rating (Amps) :
610 mA
Datasheets
WLCW1608HQJ56NPB
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD