WLCW1608HQJ16NPB
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
WLCW1608HQJ16NPB
Manufacturer
Walsin Technology
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Datasheet
Download
Description
INDUCTOR WIRE WOUND 16NH 0603
Manufacturer :
Walsin Technology
Product Category :
Fixed Inductors
RoHS :
Details
Supplier Device Package :
Packaging :
MouseReel
Brand :
Walsin
Product Status :
Active
Mounting Type :
Surface Mount
Product Type :
Fixed Inductors
Height - Seated (Max) :
0.039" (1.00mm)
Product :
RF Inductors
Core Material :
Ceramic
Features :
Q @ Freq :
45 @ 250MHz
Termination Style :
SMD/SMT
Current - Saturation (Isat) :
Mounting Style :
PCB Mount
Ratings :
Operating Temperature :
-40°C ~ 125°C
Minimum Operating Temperature :
- 40 C
Walsin
Frequency - Self Resonant :
3.5GHz
Width :
1.02 mm
Height :
0.9 mm
Size / Dimension :
0.067" L x 0.040" W (1.70mm x 1.02mm)
Series :
CW
Current Rating (Amps) :
1.1 A
DC Resistance (DCR) :
85mOhm Max
Length :
1.7 mm
Self Resonant Frequency :
3.5 GHz
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Application :
High Reliability
Product Category :
RF Inductors - SMD
Package :
Tape and Reel (TR)
Type :
Drum Core, Wirewound
Tolerance :
±5%
Subcategory :
Inductors, Chokes and Coils
Shielding :
Unshielded
Inductance :
16 nH
Core Type :
Wirewound
Inductance Frequency - Test :
250 MHz
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Test Frequency :
250 MHz
Material - Core :
Ceramic
Datasheets
WLCW1608HQJ16NPB
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD