WLCW1608HQG16NPB
Mfr.Part #
WLCW1608HQG16NPB
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Description
INDUCTOR WIRE WOUND 16NH 0603
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Operating Temperature :
-40°C ~ 125°C
CW
Test Frequency :
250 MHz
Width :
1.02 mm
Inductance :
16 nH
Tolerance :
±2%
Length :
1.7 mm
Current Rating (Amps) :
1.1 A
Inductance Frequency - Test :
250 MHz
Q @ Freq :
45 @ 250MHz
DC Resistance (DCR) :
85mOhm Max
Self Resonant Frequency :
3.5 GHz
Height :
0.9 mm
Height - Seated (Max) :
0.039" (1.00mm)
Size / Dimension :
0.067" L x 0.040" W (1.70mm x 1.02mm)
Frequency - Self Resonant :
3.5GHz
Datasheets
WLCW1608HQG16NPB
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD