WLCW1005Z0J11NTB
Mfr.Part #
WLCW1005Z0J11NTB
Package / Case
0402 (1005 Metric)
Description
INDUCTOR WIRE WOUND 11NH 0402
Fixed Inductors
Number of Terminals :
2
Reach Compliance Code :
Compliant
Package Length :
1.19 mm
Length :
1.19 mm
Inductance-Nom (L) :
0.011 µH
Current Rating (Amps) :
640 mA
Operating Temperature :
-40°C ~ 125°C
Self Resonant Frequency :
3.68 GHz
Package / Case :
0402 (1005 Metric)
Inductance :
11 nH
Core Type :
Wirewound
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Ratings :
Height :
0.66 mm
Q @ Freq :
24 @ 250MHz
Terminal Placement :
DUAL ENDED
DC Resistance :
0.12 Ω
Tolerance :
±5%
Packing Method :
TR, EMBOSSED PAPER, 7 INCH
Width :
0.64 mm
Shielding :
Unshielded
Inductor Type :
GENERAL PURPOSE INDUCTOR
Inductor Application :
RF INDUCTOR
Inductance Frequency - Test :
250 MHz
Packaging :
MouseReel
Package Height :
0.64 mm
Size / Dimension :
0.047" L x 0.025" W (1.19mm x 0.64mm)
Ceramic
Rated Current-Max :
0.64 A
Construction :
RECTANGULAR
Number of Functions :
1
Product :
RF Inductors
Package Width :
0.66 mm
Surface Mount :
yes
Frequency - Self Resonant :
3.68GHz
DC Resistance (DCR) :
120mOhm Max
Height - Seated (Max) :
0.026" (0.66mm)
Quality Factor-Min (at L-nom) :
24
Subcategory :
Inductors, Chokes and Coils
Case/Size Code :
Datasheets
WLCW1005Z0J11NTB
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD