WLCW1005Z0G7N5TB
Mfr.Part #
WLCW1005Z0G7N5TB
Package / Case
0402 (1005 Metric)
Description
INDUCTOR WIRE WOUND 7.5NH 0402
Tape and Reel (TR)
Number of Functions :
1
Current Rating (Amps) :
680 mA
Case/Size Code :
Inductance-Nom (L) :
0.0075 µH
Walsin Technology Corporation
Height :
0.66 mm
Current - Saturation (Isat) :
Rated Current-Max :
0.68 A
Operating Temperature :
-40°C ~ 125°C
DC Resistance (DCR) :
100mOhm Max
Package Width :
0.66 mm
Termination Style :
SMD/SMT
Construction :
RECTANGULAR
Tolerance :
±2%
Size / Dimension :
0.047" L x 0.025" W (1.19mm x 0.64mm)
Package Length :
1.19 mm
Width :
0.64 mm
+ 125 C
Inductor Application :
RF INDUCTOR
Number of Terminals :
2
Product Type :
RF Inductors - Leaded
Inductance :
7.5 nH
Height - Seated (Max) :
0.026" (0.66mm)
Features :
Length :
1.19 mm
Inductance Frequency - Test :
250 MHz
Quality Factor-Min (at L-nom) :
22
Packing Method :
TR, EMBOSSED PAPER, 7 INCH
Q @ Freq :
22 @ 250MHz
DC Resistance :
0.1 Ω
Package / Case :
0402 (1005 Metric)
Frequency - Self Resonant :
4.8GHz
Active
Inductor Type :
GENERAL PURPOSE INDUCTOR
Surface Mount :
yes
Reach Compliance Code :
Compliant
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Package Height :
0.64 mm
Terminal Placement :
DUAL ENDED
Datasheets
WLCW1005Z0G7N5TB
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD