WLCW1005Z0G2N7TB
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
WLCW1005Z0G2N7TB
Manufacturer
Walsin Technology
Package / Case
0402 (1005 Metric)
Datasheet
Download
Description
INDUCTOR WIRE WOUND 2.7NH 0402
Manufacturer :
Walsin Technology
Product Category :
Fixed Inductors
Case/Size Code :
Current Rating (Amps) :
640 mA
DC Resistance :
0.12 Ω
DC Resistance (DCR) :
120mOhm Max
Product Status :
Active
Package Width :
0.66 mm
Shielding :
Unshielded
Inductance :
2.7 nH
Size / Dimension :
0.047" L x 0.025" W (1.19mm x 0.64mm)
Features :
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Subcategory :
Inductors, Chokes and Coils
Material - Core :
Ceramic
Rated Current-Max :
0.64 A
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Supplier Device Package :
Series :
CW
Packing Method :
TR, EMBOSSED PAPER, 7 INCH
Inductance Frequency - Test :
250 MHz
Surface Mount :
yes
Length :
1.19 mm
Reach Compliance Code :
Compliant
Product :
RF Inductors
Construction :
RECTANGULAR
Number of Functions :
1
RoHS :
Details
Mounting Type :
Surface Mount
Operating Temperature :
-40°C ~ 125°C
Package Height :
0.64 mm
Packaging :
MouseReel
Terminal Placement :
DUAL ENDED
Package / Case :
0402 (1005 Metric)
Core Material :
Ceramic
Termination Style :
SMD/SMT
Width :
0.64 mm
Inductor Type :
GENERAL PURPOSE INDUCTOR
Package :
Tape and Reel (TR)
Package Length :
1.19 mm
Height :
0.66 mm
Q @ Freq :
16 @ 250MHz
Product Type :
Fixed Inductors
Height - Seated (Max) :
0.026" (0.66mm)
Application :
High Reliability
Number of Terminals :
2
Current - Saturation (Isat) :
Minimum Operating Temperature :
- 40 C
Brand :
Walsin
Type :
Drum Core, Wirewound
Self Resonant Frequency :
10.4 GHz
Mounting Style :
PCB Mount
Product Category :
RF Inductors - SMD
Quality Factor-Min (at L-nom) :
16
Walsin
Inductor Application :
RF INDUCTOR
Frequency - Self Resonant :
10.4GHz
Tolerance :
±2%
Inductance-Nom (L) :
0.0027 µH
Ratings :
Core Type :
Wirewound
Datasheets
WLCW1005Z0G2N7TB
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD