WLCR100FET
Mfr.Part #
WLCR100FET
Manufacturer
Ohmite
Package / Case
Axial
Description
RES 0.1 OHM 1% 2W AXIAL
Manufacturer :
Ohmite
Product Category :
Through Hole Resistors
Max Power Dissipation :
2W
RoHS Status :
RoHS Compliant
Tolerance :
±1%
Series :
WL
Package / Case :
Axial
Feature :
Current Sense, Moisture Resistant
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Resistance :
100MOhm
Composition :
Wirewound
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Number of Terminations :
2
Lead Free :
Lead Free
Size / Dimension :
0.180Diax0.449L 4.57mmx11.40mm
Published :
Mount :
Through Hole
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Voltage - Rated :
50mV
Power Rating :
2W
Datasheets
WLCR100FET
Ohmite WLCR100FET
Through Hole 100mOhm, Wirewound,