WLCM1005Z0G7N5TB
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
WLCM1005Z0G7N5TB
Manufacturer
Walsin Technology
Package / Case
0402 (1005 Metric)
Datasheet
Download
Description
INDUCTOR FIXED 7.5NH 0402
Manufacturer :
Walsin Technology
Product Category :
Fixed Inductors
Application :
High Frequency
Number of Functions :
1
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Core Material :
Ceramic
Number of Terminals :
2
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
RoHS :
Details
Package Length :
1 mm
Tolerance :
±2%
Features :
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Mounting Style :
PCB Mount
Package :
Tape and Reel (TR)
Shielded :
No
Package / Case :
0402 (1005 Metric)
Current Rating (Amps) :
500 mA
Width :
0.5 mm
Length :
1 mm
DC Resistance (DCR) :
280mOhm Max
Special Feature :
Q IS MEASURED AT :100 MHZ
Inductance Frequency - Test :
100 MHz
Inductance-Nom (L) :
0.0075 µH
Terminal Placement :
DUAL ENDED
Package Height :
0.5 mm
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Height - Seated (Max) :
0.024" (0.60mm)
Mounting Type :
Surface Mount
Series :
CM
Product Status :
Active
Case/Size Code :
Brand :
Walsin
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Rated Current-Max :
0.3 A
Inductance :
7.5 nH
Inductor Type :
GENERAL PURPOSE INDUCTOR
Shielding :
Unshielded
Termination Style :
SMD/SMT
Inductor Application :
RF INDUCTOR
Product :
RF Inductors
Walsin
Construction :
RECTANGULAR
Q @ Freq :
8 @ 100MHz
Supplier Device Package :
Material - Core :
Ceramic
Self Resonant Frequency :
4.2 GHz
Package Width :
0.5 mm
Surface Mount :
yes
Height :
0.5 mm
Product Type :
Fixed Inductors
Product Category :
RF Inductors - SMD
Frequency - Self Resonant :
4.2GHz
Packaging :
MouseReel
Ratings :
Shape/Size Description :
RECTANGULAR PACKAGE
DC Resistance :
0.28 Ω
Reach Compliance Code :
Compliant
Subcategory :
Inductors, Chokes and Coils
Size / Dimension :
0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Current - Saturation (Isat) :
Test Frequency :
100 MHz
Type :
Multilayer
Datasheets
WLCM1005Z0G7N5TB
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD