WLCM1005Z0C2N4TB
Mfr.Part #
WLCM1005Z0C2N4TB
Description
INDUCTOR FIXED 2.4NH 0402
Current Rating (Amps) :
800 mA
DC Resistance (DCR) :
130mOhm Max
DC Resistance :
0.13 Ω
Rated Current-Max :
0.38 A
Test Frequency :
100 MHz
Material - Core :
Ceramic
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Number of Terminals :
2
Product Category :
RF Inductors - SMD
Package Length :
1 mm
Inductance :
2.4 nH
Number of Functions :
1
Special Feature :
INDUCTANCE TOLERANCE IS 0.2 NANO HENRY, Q MEASURED AT 100 MHZ
Current - Saturation (Isat) :
Height - Seated (Max) :
0.024" (0.60mm)
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Packaging :
MouseReel
Shape/Size Description :
RECTANGULAR PACKAGE
Frequency - Self Resonant :
10GHz
Tolerance :
±0.2nH
Reach Compliance Code :
Compliant
Ratings :
Inductor Type :
GENERAL PURPOSE INDUCTOR
Self Resonant Frequency :
10 GHz
Height :
0.5 mm
Length :
1 mm
Mounting Style :
PCB Mount
Package Width :
0.5 mm
Terminal Placement :
DUAL ENDED
Active
Inductor Application :
RF INDUCTOR
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Package Height :
0.5 mm
Size / Dimension :
0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Quality Factor-Min (at L-nom) :
8
0402 (1005 Metric)
Inductance-Nom (L) :
0.0024 µH
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Shielding :
Unshielded
Construction :
RECTANGULAR
Inductance Frequency - Test :
100 MHz
Width :
0.5 mm
Q @ Freq :
8 @ 100MHz
Case/Size Code :
Surface Mount :
yes
Datasheets
WLCM1005Z0C2N4TB
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD